Pre výrobcov pracovných odevov: Strojové vyšívanie na pracovné odevy

Jedným z hlavných pilierov našej výroby sú výšivky na pracovné odevy. V roku 2002, pri začiatkoch sme postavili firmu na tomto jednom segmente. Vyšívanie na pracovné odevy vtedy predstavovalo 80-90% z celkovej produkcie. Dnes je to už „len“ 40-50%, ale stále je to najväčší segment strojového vyšívania realizovaného firmou Embrotech.

Z hľadiska výroby sa jedná o menej náročnú prácu – vyšíva sa väčšinou na vystrihnuté diely. Presné umiestnenie výšivky je menej náročné, keďže manipulácia s týmito vystrihnutými dielmi je jednoduchá. Kvalitný základný materiál – látka s keprovou či atlasovou väzbou je dobrý základ pre kvalitné ukladanie stehov. Z hľadiska kvality vzhľadu strojového vyšívania preferujeme miešané látky: bavlna-polyester (BAPES 65%35%) ale dostatočne kvalitné sú aj čiste bavlnené látky. Pomerne jednoduchým programovaním sa na takéto látky dajú vyšiť aj zložitejšie logá. Konečná úprava a začistenie výšivky je takisto menej náročné – ako výstuž väčšinou vystačí a strhávací vlizelín, ktorý sa po výrobe výšivky odstraňuje jednoduchým strhnutím. Z celého technologického postupu vyplýva, že cena za jednotku (väčšinou 1000 stehov) je pre tento segment jedna z najnižších. Ceny výšiviek na pracovné odevy sú teda podstatne výhodnejšie ako napríklad ceny výšiviek na hotové výrobky.

Náročnejšie to je ale z hľadiska organizácie výroby: dodávanie hotových výrobkov musí prebiehať v systéme „just in time“. Keďže vyhotovenie výšiviek musí prebehnúť medzi dvoma operáciami v cudzej výrobe, a času nie je nikdy dosť, dodanie výšiviek musí prebehnúť tak, aby výroba v dielni nášho zákazníka mohla fungovať kontinuálne. Žiadne prestoje kvôli nedodaniu vyšitých dielov nie sú povolené! To vyžaduje presnú organizáciu práce vo vlastnej dielni, vždy aktuálne informácie o stave výroby v dielni zákazníka, pohotovú logistiku presunu dielov do výroby, prípadne aj čiastočnú dodávku dielov.

Naši spokojní zákazníci môžu potvrdiť, že máme zvládnutú výrobnú aj organizačnú časť. Výroba výšiviek na pracovné odevy – je to náš najväčší segment, je to náš najdôležitejší segment – a preto má vo výrobe prioritu číslo 1.

V rámci „full servisu“ dopĺňame samozrejme tento segment reklamným textilom. Skoro každý zákazník popri pracovných odevoch objednáva pre svojich zamestnancov aj rôzne iné textilné výrobky: tričká, polokošele, mikiny, šiltovky.

Niektorí zákazníci preferujú pracovné odevy z dovozu! Kým na pracovné odevy z výroby je možné umiestniť výšivku prakticky všade, kde si to zákazník vymyslí, pri hotových pracovných odevoch sú určité obmedzenia. Sú to vlastne tie isté ako pri ostatnom reklamnom textile: nemožnosť umiestnenia výšivky na už prišité vrecko, nemožnosť vyšiť na neprístupné miesta obmedzené napríklad zipsom, patentmi atď. Ceny výšiviek pri vyšívaní na hotové pracovné odevy sú totožné s cenami výšiviek na reklamný textil.